Umilkł piękny głos...

Zmarł słynny włoski tenor, Luciano Pavarotti

asz, Reuters, AFP, PAP, IAR; 2007-09-06, ostatnia aktualizacja 2007-09-06 11:14
71-letni Pavarotti miał raka trzustki. Chorobę zdiagnozowano u niego w zeszłym roku, od tej pory pięciokrotnie przechodził chemioterapię. Słynny tenor zmarł w czwartek nad ranem w swoim domu we Włoszech. Pogrzeb odbędzie się w sobotę we włoskiej Modenie.

Wielka kariera i występy Pavarottiego - przeczytaj i obejrzyj

W zeszłym miesiącu Luciano Pavarotti trafił do szpitala z wysoką gorączką. Prawdopodobnie zachorował na zapalenie płuc. Kilka dni temu wypisano go do domu. Lekarze poinformowali, że tenora ponownie zaatakował rak i nic nie można już zrobić. Wczoraj wieczorem włoska agencja ANSA podała, że stan jednego z najsłynniejszych śpiewaków operowych świata gwałtownie się pogorszył. Pavarotti zmarł dzisiaj, około 5 rano.

- Mistrz prowadził długą i ciężką walkę z rakiem trzustki. Poddał się dopiero w ostatnim stadium choroby, która odebrała mu życie - napisał w oświadczeniu menedżer wielkiego artysty.

Ostatni publiczny występ

Od czasu operacji w lipcu roku 2006 Pavarotti nie występował publicznie. W ostatnich dniach został nagrodzony przez rząd włoski za zasługi dla rodzimej kultury, za jej promocję w kraju i za granicą.

Urodzony w 1935 r. w Modenie, Pavarotti karierę rozpoczął ponad 40 lat temu, występując w 1961 r. jako Rudolf w "Cyganerii" Pucciniego. Już w dwa lata później występował w najsłynniejszych teatrach operowych świata, brał udział w koncertach i nagraniach. Sprzedał 100 milionów płyt. Po raz ostatni przed wielką publicznością wystąpił na otwarciu Olimpiady w Turynie w 2006 r.


Pogrzeb Pavarottiego odbędzie się w sobotę
PAP/IAR 06:43 (aktualizacja 11:28)

Luciano Pavarotti
(fot. AFP)


W Modenie w wieku 71 lat zmarł Luciano Pavarotti, najsłynniejszy tenor świata kilku ostatnich dekad. Włoski śpiewak, który sprzedał ponad 100 mln płyt, od ponad roku chorował na raka trzustki. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę w katedrze w Modenie - ogłosił burmistrz rodzinnego miasta tenora Giorgio Pighi.

Luciano Pavarotti już od dłuższego czasu cierpiał na raka trzustki, a po operacji w 2006 roku przestał pokazywać się publicznie. Od lipca pojawiały się sprzeczne doniesienia na temat stanu jego zdrowia: podczas gdy córka ogłosiła, że jest umierający, żona zapewniała, że pokonał chorobę i pracuje nad nową płytą, która miała być dla jego wielbicieli wielką niespodzianką.

Stan śpiewaka dramatycznie pogorszył się w środę. W sierpniu spędził on kilkanaście dni w szpitalu, z którego został wypisany dwa tygodnie temu.

Włoscy wydawcy zapowiedzieli, że ok. godz. 13 ukażą się specjalne bezpłatne wydania dzienników "QN", "Resto del Carlino", "La Nazione", "Il Giorno", dedykowane Pavarottiemu. "24 strony w kolorze będą poświęcone ostatnim godzinom, życiu, przyjaciołom, a także będą zawierać najpiękniejsze zdjęcia wielkiego tenora" - podała w komunikacie grupa wydawnicza Poligrafici.

Narodziny gwiazdy

Luciano Pavarotti urodził się w Modenie 12 października 1935 roku. Był synem piekarza. Ojciec, który był również chórzystą w miejscowej operze, poznał się na jego talencie i pozwolił mu studiować z najlepszymi pedagogami.

W 1961 r. Pavarotii wygrał międzynarodowy konkurs wokalny w Teatro Reggio Emilia. W tym samym roku zadebiutował na tamtejszej scenie partią Rudolfa w "Cyganerii". Wkrótce Tullio Serafin zaprosił Pavarottiego do zaśpiewania roli księcia w "Rigoletcie" w Teatro Massimo w Palermo.

W 1963 r. śpiewak po raz pierwszy wystąpił w spektaklach operowych poza granicami Włoch - m.in. w "Łucji z Lammermoor" w Amsterdamie i w "Madame Butterfly" w Barcelonie.

W 1964 r. podpisał pierwszy kontrakt z firmą Decca. W następnym roku po raz pierwszy pojawił się w Ameryce, w "Łucji z Lammermoor" w Miami. Zadebiutował też w La Scali - w "Rigoletcie".

W 1966 r. nagrał dla firmy Decca pierwszą operę w całości - "Beatrice di Tenda" Belliniego oraz recital arii operowych. Wystąpił też w Covent Garden w "Córce pułku" Donizettiego z Joan Sutherland. W 1967 roku podpisał kontrakt na wyłączność nagrań z firmą Decca.

W latach 70. i 80. Pavarotti wiele podróżował, nagrywał, rozszerzał swój repertuar, zdobywając opinię jednego z najwspanialszych tenorów świata.

Miał niezwykle mocny głos, o rozległej skali, sięgającej do C2 .

Pavarotti superstar

W 1990 r. odbył się słynny koncert trzech tenorów - Pavarotti wraz z Placido Domingiem i Jose Carrerasem wystąpił w rzymskich Termach Karakalli. Nagranie z tego koncertu stało się największym przebojem fonograficznym w dziedzinie muzyki poważnej. W ciągu trzech miesięcy sprzedano na świecie trzy miliony płyt i kaset.

/.../
Ostatni występ

Po raz ostatni Pavarotti wystąpił przed światową widownią 10 lutego 2006 roku, gdy wykonał arię "Nessun Dorma" podczas otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie.

W 2004 roku Pavarotti zrezygnował z występów w spektaklach operowych, z powodu kłopotów z nadwagą i kolanem, które przeszkadzały mu w poruszaniu się po scenie. W tym samym roku niespodziewanie zerwał swoją pożegnalną trasę dookoła świata.

Pavarotti słuchał Kiepury

Krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że zmarł jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych świata. Dla znawcy muzyki, zmarły śpiewak był symbolem doskonałości operowej.

Bogusław Kaczyński przypomniał swoją dawną rozmowę z Pavarottim, który wspominał mu, że przez całe dzieciństwo wsłuchiwał się w muzykę Jana Kiepury. I tak jak on, chciał śpiewać dla jak największej liczby ludzi.Cały świat w hołdzie Pavarottiemu

Na całym świecie odbędą się koncerty i wystawy upamiętniające Luciano Pavarottiego. Większość z nich zorganizuje włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Począwszy od szóstego października na całym świecie zorganizowane zostaną koncerty i wystawy w hołdzie dla Luciano Pavarottiego. Słynny tenor zmarł szóstego września w Modenie.

Spotkania będą się odbywały we włoskich ośrodkach kultury na całym świecie.

Włoski Minister Spraw Zagranicznych stwierdził, że w ten sposób Włosi chcą przypomnieć całemu światu najważniejsze momenty w karierze Pavarottiego. Filmy z fragmentami wywiadów i koncertami tenora będą pokazywane we włoskich istytucjach kulturalnych w Peru, Indiach, Niemczech, Francji i na Węgrzech. Projekt zostanie zorganizowany we współpracy z włoską telewizją.

Wśród imprez w hołdzie dla Luciano Pavarottiego zorganizowany zostanie także koncert w Operze Narodowej w Południowej Korei. Z kolei w Urugwaju wyświetlana będzie "La Traviata" Verdiego z udziałem włoskiego tenora.

Natomiast w Nowym Jorku odbędzie się wystawa fotograficzna prezentująca kolejne etapy kariery słynnego Włocha.